Olanaklarımız

Olanaklarımız

Yakın Doğu Koleji 40.000 m² açık alan üzerine kurulu, 15.000 m² kapalı alanıyla Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin en büyük eğitim kampüslerinden biridir. Kolej kampüsü bünyesinde, 700 öğrenci kapasiteli ortaokul binası ve 1000 öğrenci kapasiteli lise binası bulunmaktadır.

Ayrıca, kapalı spor kompleksleri, yemekhane binası, açık oyun ve spor alanları, 30 kişi kapasiteli 6 adet fen laboratuvarı, 5 adet tam ekipmanlı bilgisayar laboratuvarı, 130 kişilik oditoryum, kulüp odaları, kütüphaneler ve 100 ve 30 öğrenci kapasiteli sınav salonu mevcuttur.

Tüm sınıf ve laboratuvarlarda Apple TV, projeksiyon cihazı ve internet bağlantısı mevcut olup, elektronik sınıflarda da akıllı tahtalar bulunmaktadır.

Laboratuvarlar
Kolejimizde mevcut olan Uluslararası Cambridge ve Pearson Edexcel sınav platformları onaylı bilgisayar, biyoloji, fizik, kimya ve fen laboratuvarlarında müfredatların gerektirdiği her türlü pratik çalışmanın yapılabileceği laboratuvar malzemesi mevcuttur. Öğrencilerimiz, birçok konuda projeler yapmakta ve katıldıkları yarışmalarda bu konular ile ilgili ödüller kazanmaktadır.

Kütüphane
Yakın Doğu Koleji Kütüphanesinin amacı, hızına yetişilemeyen bu bilgi dünyasında hangi bilginin güvenilir ve doğru olduğunun anlaşılması yönünde bir bilinç geliştirmek ve ışık olmaktır. Diğer taraftan eğitim-öğretim programında belirtilen eğitimsel amaçları destekleyici eğitim ve öğretim materyallerini temin ederek öğrencilerin gelişen teknoloji ve bilgi toplumunda hızlı ve verimli bir şekilde aranılan bilgiye ulaşmalarını sağlamak, ulusal ve uluslararası kaynaklara erişimi sağlayarak öğrencilerin farklı görüş ve düşünceleri üretebilmelerini desteklemek, bireysel okuma alışkanlığı ve zevkini geliştirmek, kütüphane kaynaklarını, hizmetlerini ve gerekliliğini öğreterek kütüphane kullanımını günlük hayatlarının bir parçası haline getirmektir. Bu bağlamda kolej bünyesine ek olarak üniversitenin Büyük Kütüphanede bulunan 2.3 milyon basılı kaynak ile 650 milyon dijital kaynağa erişim olanağı da bulunmaktadır.

Dans ve Müzik Stüdyosu
Yakın Doğu Koleji öğrencileri, dans stüdyosunda spor yapma olanağını elde ederken, aynı zamanda jimnastik ve halk dansları çalışmaları da yapabilmektedir. Birçok müzik yarışması ve konserler için gerekli hazırlıklar müzik stüdyosunda sürdürülmektedir.

Sanat Atölyeleri (Resim, Seramik, Ev Ekonomisi, Teknik Çizim, Kaligrafi)
Yakın Doğu Kolejinde öğrencilerimizin akademik gelişmeleri yanında fiziksel, zihinsel ve ruhsal olarak da dengeli ve sağlıklı bireyler olarak yetiştirilmeleri hedeflenmekte, sosyal, sanatla ilişikli, problem çözme becerilerine sahip, yaratıcı ve üretken bireyler olarak da hayata hazırlanmaları sağlanmaktadır. Buna paralel olarak sanatsal ve sosyal etkinlikler, öğretim programları ile ilişkili olarak uygulanır. Öğrencilerimizin yeteneklerini ortaya çıkaracak, geliştirecek her türlü faaliyeti destekleyen okulumuzda, öğrencilerimize resim, seramik ve ev işi çalışmalarına katılarak kendilerini bu alanlarda geliştirme ve ortaya koydukları ürünlerini sergileme imkânı sağlayacak sanat atölyelerimiz mevcuttur.

Spor Salonları
Yakın Doğu Kolejinde 2 adet kapalı spor kompleksi, açık oyun ve spor alanları bulunmaktadır. Spor kompleksi basketbol, voleybol, hentbol, futbol, badminton gibi takım oyunlarının oynanmasına imkan sağladığı gibi, kültürel ve sportif faaliyetleri içeren ve beden eğitimi dersleri müfredatında bulunan tüm konuların uygulanabildiği bir spor merkezidir.

Yakın Doğu Üniversitesi Hastanesi
Yakın Doğu Üniversitesi Hastanesi 2010 yılında, Avrupa standartları üzerinde, ileri teknoloji donanımlı 36 hizmet bölümü ile özel hastane anlayışında inşa edilmiştir.

Lefkoşa’da, Yakın Doğu Üniversitesi Kampüsü içerisinde, 55,000 metre kare kapalı alana sahip olan Yakın Doğu Üniversitesi Hastanesi, fonksiyonel olarak üç, dört ve dokuz katlı üç ana bloktan oluşmakta, 22’si VIP olmak üzere, 209 tek kişilik hasta odası, 8 ameliyathane, 30 yoğun bakım ve 17 yeni doğan yoğun bakım ünitesi ile sağlık hizmetleri sunmaktadır.

Sağlıkla ilgili bütün testlerin yapılabileceği tahlil laboratuvarları, tanıda etkin rolü bulunan en gelişmiş görüntüleme cihazlarının bulunduğu Radyoloji Merkezi, özellikle kanser vakalarının teşhisi ve tedavisinde çok güçlü donanıma sahip Nükleer Tıp ve Radyoterapi Merkezi, tamamen dijitalize 84 adet doktor muayene odası ile poliklinik hizmetlerini en üst düzeyde ve güven ortamında hastalara sağlamaktadır.

Yakın Doğu Kolejinde öğrencilere ve çalışanlara sunulan sağlık hizmetleri ile okulda meydana gelebilecek sağlık sorunlarını en aza indirgemek ve sağlık düzeyini yüksek tutmak en önemli unsurlardan biridir.

Yakın Doğu Koleji olarak çocuklarımızın akademik ve sosyal gelişimleri için canla başla çalışıyoruz. Çocuklarımızın akademik ve sosyal gelişimleri hayatlarını sağlıklı şekilde sürdürebilmeleri durumunda anlam kazanmaktadır.

En değerli varlığınız olan öğrencilerimizin okul hayatları süresince sağlıklarını en iyi şekilde idame ettirmeleri için Yakın Doğu Hastanesi, Yakın Doğu Sağlık Sigortası ve Yakın Doğu Koleji olarak bir “Acil Sağlık Sigortası” hayata geçirilmiştir.

“Acil Sağlık Sigortası” tüm öğrencilerimizi kapsar ve veliye ek bir ücret getirmez. Tüm öğrencilerimiz bu sigorta kapsamında Yakın Doğu ailesinden olma ayrıcalığını yaşar. Gerek okul saatlerinde gerekse okul saatleri dışında sigorta kapsamındaki alanlarda öğrencilerimizin sağlık giderleri “Acil Sağlık Sigortası” tarafından karşılanmaktadır.

“Acil Sağlık Sigortası” öğrencilerimizin acil ve belirlenen koşullardaki ayakta tedavileri yanında 10.000 TL ye kadar önemli sağlık giderlerini de karşılamaktadır. Ayrıca sigortanın kapsamadığı alanlarda da tüm öğrencilerimiz hastanemiz olanaklarından %30 indirimli şekilde yararlanma ayrıcalığına da sahiptir.

Okula başlayan her öğrencinin sağlık bilgileri kayıt altına alınmakta ve her yıl tüm öğrencilerin boy-kilo ölçümleri ve gerekli taramalar yapılmaktadır. Sağlık taramalarının sonuçları velilerle paylaşılmaktadır. Belirli dönemlerde ve ülkemizi etkileyen olası salgın durumlarında öğrenci ve çalışanlara yönelik bilgilendirme toplantıları düzenlenmektedir. Sağlık eğitimleri öğrencilerin yaş grupları dikkate alınarak öğretmenler ile işbirliği içerisinde gerçekleştirilmektedir.

Kapalı Olimpik Yüzme Havuzu
Havuz sabah saat 8.00’den, akşam 20.00’ye kadar 19 deneyimli yüzme öğretmeninin kontrolünde hizmet vermektedir. Olimpik Kapalı Yüzme Havuzunda yüzme, su topu, kule atlayışları ve dalgıçlık kursu yanında toplumunun her yaş kesimine uygun yüzme kursları da düzenlenmektedir.
Olimpik Yüzme Havuzu;

 • 2 bin 700 metrekarelik alana sahiptir. 16 metre yüksekliği vardır ve 50X21 metrelik boyutlarındadır.
 • 3 bin 100 ton su hacmi,
 • Merkezi ısıtma sistemi,
 • 1000 kişilik seyirci kapasitesi,
 • 3, 5, 7.5 ve 10 metrelerden atlama kuleleri,
 • Modern iç donanımı,
 • Kafe imkanları ile adanın ilk ve tek Olimpik Kapalı Yüzme Havuzudur.

Sağlık ve Kondisyon Merkezi
Sağlık ve Kondisyon Merkezi’nde “Sağlık Birimi” desteği ile doktor kontrolünde spor yapma ve beden eğitimi konusunda uzman eğitmenlerle bilinçli çalışma ortamı sağlanmaktadır.

Performans Laboratuvarında;

 • Kişiye özel fiziksel yeterlilik testleri,
 • Beslenme Programları,
 • Kardiovasküler çalışma programları verilmektedir.

Yararlanabilecek Olanaklar

 • Bireylerin genel sağlık ve fiziksel uygunluğunun belirlenmesi ve geliştirilmesi,
 • Performans sporcularının ve spor takımlarının seviye tespit, yönlendirme ve takibi,
 • Fiziksel uygunluk testleri
 • Tıp doktoru kontrolünde egzersiz yapma imkanları,
 • Spor bilimcileri kontrolünde, branşa özgü dayanıklılık, kuvvet, sürat, esneklik, reaksiyon vb. testler uygulanması.
 • İhtiyaca göre bireysel ve takımsal antrenman programlarının düzenlenmesi,
 • Spor takımlarına özel “dayanıklılık ve performans kontrolü” ile takip testleri.

Kondisyon Salonu

 • Doktor ve uzman eğitmenlerce, kişiye özel hazırlanmış bilgisayar destekli,
 • Zayıflama,
 • Kilo alma,
 • Formda kalma,
 • Vücut geliştirme programları uygulanmaktadır.

En güncel ve doğru bilgiler ışığında öğrencilerin bireysel yetenek ve potansiyelleri göz önüne alınarak en etkin biçimde hedeflerine ulaşmaları desteklenmektedir.

Spor Kulesi
Spor Kulesi, her yaş grubuna, uzman eğitmenleri ile en son teknolojik cihazlarla bilinçli, planlı ve programlı bir spor hizmeti sunmaktadır. Yeni spor trendleri olan Inbody, Bodyshape yürüyüş bandı, Kriyoterapi sauna ve Vacu Activ Bodyshape cihazları ile hizmet veriliyor.

Spor kulesinde, son teknoloji kardio cihazları ile fitness, step, aerobic, spinning, TRX, Kangoo Jumps, Total Body, Uzak Doğu sporları ve daha birçok branşta hijyenik bir ortamda spor yapma imkanı sunuluyor. Pilates, Yoga, Functional Balance, X Body, Zumba, Spinning, Boks, Brazilian Jiu Jitsu, Shotokan Karate, Kettlebell, Jimnastik gibi sayısız seans gruplarının yanı sıra, yaş gruplarına özel dans eğitimleri veriliyor. Spor branşları yanında sporcu beslenmesi ve ürünleri ile diyetisyen hizmeti eşliğinde Çocuklar ve Kadınlara Özel Bölümler ile uygun hizmet veriliyor.

Özel gereksinimli bireyler için de kendilerine özel olarak hazırlanan programlarla uzman eğitmenler tarafından spor yapabilme imkanı tanınıyor. Spor Kulesi’nde uzmanlaşmış eğitmenler tarafından kişilerin ihtiyaçlarına göre programlar hazırlanırken testler de yapılıyor.